Tuğba Kaya

Malatya doğumlu Tuğba Kaya ilk, orta ve lise eğitimini Malatya ve Ankara’da tamamlamıştır. Sanatsal yaratım süreçleri ve alternatif ifade biçimlerine olan ilgisi nedeniyle fotoğrafa yönelen ve Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünden “Heterotopik Perspektifler” lisans tezi ile mezun olan Kaya aynı zamanda yüksek mühendistir. Lisansını yüksek onur belgesi ile bitiren Kaya, aynı üniversitenin Yüksel Lisans programına birincilik ile kabul edilmiştir.
Tuğba Kaya, fotoğraf ve sanat atölye çalışmaları yapmak üzere 2023 yılı itibariyle İzmir- Artlens Görsel Kültür ve Fotoğraf Atölyesi ekibine katılmıştır.

Bireysel fotoğraf çalışmalarında, gerçekliğin ve arkasındaki hakikatin sorgulanması konusunun, eserin izleyicisindeki etkisini arttırmak ve sosyolojik olarak kolektif bilinç oluşturabilmek temel amacıdır.

Bu nedenle ileri dönem çalışmalarında, post hakikat kavramından yola çıkarak;
“Görsel iletişimde değişen algı”, “dijital manipülasyonun fotoğrafın gerçekliği üzerindeki etkisini anlamak”, “post hakikat kavramının toplumsal ve kültürel bağlama nasıl entegre olduğu” ve dolayısıyla sanat eserlerinin toplumsal olaylara, kültürel değişimlere nasıl tepki verdiğini incelemek için sanatsal gelişimini profesyonel anlamda sürdürmeyi hedeflemektedir.

Ulusal alanda karma sergi ve fotoğraf projelerinde yer alan Kaya sanatsal çalışmalarının yanı sıra sunum ve atölye çalışmalarına İzmir’de devam etmektedir.

Instagram Tuğba Kaya

Atölye Çalışmaları
Temel Fotoğraf Atölyesi
İleri Fotoğraf Atölyesi
Fotoğraf Kompozisyonu


Katıldığı Sergiler ve Projeler

Karşıyaka Belediyesi Yıl Sonu Sergisi / Bostanlı Sanat Galerisi – 2018
Sıradışı İzler – Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü – 2018 Döngü / Fotogram – Good Design –2019
Döngü / Cycle-Matic Alaminüt Fotoğraf – Good Design 4 / Kültürpark 1 Nolu Hol – 2019 Eski – Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü – 2020
1.Serbest Art Cloud / Sanal Fibonacci Salonu – 2020
30 Ekim İzmir Depremi Art Cloud / Sanal 30 Ekim Salonu – 2020